top of page
2021-22_edited.jpg

Boodles ISFA Cup

2024-25


PRELIMINARY ROUND

These matches to be played by 14th September 2024.  The recommended midweek period is 10th-12th September.  Schools are asked to agree match dates and kick-off times and inform ISFA of these details (info@isfa.org.uk) by 20th June.


Monday 9th September

St. Edward's, Oxford v. Cokethorpe, TBC


Thursday 12th September

Gresham's v. New Hall (Essex), 2.30

Gosfield v. St. Columba's College, TBC


To be arranged

Hymers v. QEGS Wakefield

Loughborough GS v. Trent College

Stamford v. Stephen Perse

King's Bruton v. Clayesmore

ACS Hillingdon v. Reddam House


FIRST ROUND

These matches to be played by 21st September 2024.  The recommended midweek period is 17-19th September.  Schools are asked to agree match dates and kick-off times and inform ISFA of these details (info@isfa.org.uk) by 20th June.

Where First Round matches are dependent on the results of Prelim. Rd matches, then an extension to 25 September may be granted for First Round matches on the condition that Second Round matches are not delayed.  However, this extension will not be permitted for matches that are not dependent on Preliminary Round results.


Saturday 7th September

American School in London v. St. Dunstan's, 11.00


Thursday 12th September

Haileybury v. Lingfield College, 2.30


Tuesday 17th September

Sevenoaks v. Claremont Fan Court, 2.30


Wednesday 18th September

Hulme GS v. St. Bede's College, 2.15

RGS Guildford v. St. Paul's, 2.30 (To be played at Surrey Sports Park)

City of London v. KCS Wimbledon, 2.45

Ackworth v. Bolton, 1.00

King's School, Chester v. Merchant Taylors' Crosby, 2.15

Abingdon v. Highgate, 3.00

Trinity v. St. John's, Leatherhead, 4.00


Thursday 19th September

Bede's v. Buckswood, 2.30

Eastbourne v. Tonbridge, 2.30

Clifton College v. Reading  Blue Coat, 2.15

Lancing v. Ibstock Place, 2.30


Saturday 21st September

Harrodian v. Kingston GS, 10.00


Tuesday 24th September

King's Bruton or Clayesmore v. Marlborough (Provisional)


To be arranged

Dame Allan's v. RGS Newcastle

Hymers or QEGS Wakefield v. Bootham

Bury GS v. Grammar School at Leeds

Denstone v. Wolverhampton GS

Ellesmere v. Stockport GS

The Grange v. Oswestry

Princethorpe v. Loughborough GS or Trent College

Stamford or Stephen Perse v. Norwich

Mill Hill v. Harrow

ACS Cobham v. Chigwell

Gosfield or St. Columba's College v. Gresham's or New Hall (Essex)

Haberdashers' v. ACS Hillingdon or Reddam House

Brighton College v. King Edward's, Witley

Westminster v. Whitgift

Merchant Taylors', Northwood v. University College School

John Lyon v. Epsom

Reigate GS v. Wellington

Latymer Upper v. Dulwich College

Malvern v. Bristol GS

King's Worcester v. St. Edward's Oxford or Cokethorpe

Bryanston v. Bedales

Sherborne v. Bournemouth Collegiate


SECOND ROUND

These matches to be played by 12th October 2024.  The recommended midweek period is 8th-10th October.

The following schools are exempt until the Second Round: Aldenham, Alleyn’s, Ardingly, Berkhamsted, Brentwood, Charterhouse, Cheadle Hulme, Eton, Forest, Kimbolton, Manchester GS, Queen Ethelburga’s, Rossall, Winchester.


THIRD ROUND

These matches to be played by 16th November 2024.  The recommended midweek period is 12th-14th November.

The following schools are exempt until the Third Round: Bradfield, Hampton, Millfield, Repton, Royal Russell, Shrewsbury.


FOURTH ROUND

These matches to be played by 7th December 2024.  The recommended midweek period is 3rd-5th December.


QUARTER-FINALS

These matches to be played by 25th January 2025.  The recommended midweek period is 21st-23rd January.

Extension to 29th Jan will be granted if schools have differing mock exams dates in first 2 weeks of spring term which prevent the playing of the match by 25 Jan.  However, this will be on condition that the playing of Semi-Finals is not delayed.


SEMI-FINALS

These matches to be played by 8th February 2025.  The recommended midweek period is 4th-6th February.


FINAL

March 2025

2018BoodlesLogo180.jpg
bottom of page